Загрузка...

Блог о рыбалке » Шукайте щуку перед перешкодою


--- ~ Шукайте щуку перед перешкодою

Про те, що хижу рибу на протязі залучають перешкоди, всім рибалкам добре відомо. Проте часто для успішної риболовлі аж ніяк не зайвим буває знати, як саме хижак щодо перешкоди розташовується.

Мій досвід лову спінінгом на річках свідчить про те, що щука частіше виявляється безпосередньо вище перешкоди.

Прийшов я до свого висновку методом «від супротивного». Почнемо з того, що в довідкових і періодичних рибальських виданнях знайдеться чимало фраз типу: «Щука вибирає для засідки місця за що впали у воду деревами та іншими укриттями», і тому подібних. На схемах і малюнках щука також, як правило, зображується безпосередньо нижче перешкод. Навіть не маючи теоретичними відомостями про спосіб життя щуки, логічно буде припустити, що така дислокація як не можна краще підходить для зубастою, провідною переважно полювання із засідки. А тому, виявляючи на річці-яку перешкоду, я завжди прагнув в першу чергу обловити зону безпосередньо нижче неї. І кожен раз дивувався, коли щука брала трохи не там, де я очікував її зустріти. У якийсь момент я зрозумів, що дивуюся занадто часто - практика раз за разом входить в протиріччя з моїми теоретичними уявленнями. У підсумку ж я прийшов до висновку про те, що перед перешкодою активна (або клюющие) щука виявляється набагато частіше, ніж за ним. Нижче я наведу кілька прикладів типових перешкод, перед якими щуки мають звичай знайомитися з моїми приманками.

Мала річка

Характерною особливістю малих річок є те, що все добре проглядається візуально. У більшості випадків у напрямку русла і характером перебігу прекрасно «читається» рельєф дна, а вже більшість перешкод видно неозброєним оком. Відповідно, самих перешкод на малих річках буває досить багато: будь що впало у воду дерево, поворот русла або підвищення дна створює помітна зміна потоку. Які саме перешкоди щука воліє використовувати для своїх засідок, а які ігнорує - питання складне; часто буває так, що в одному з двох зовні дуже схожих місць щуки попадаються мало не на кожній рибалці, а в іншому геть відсутні. Визначити, які з перешкод «працюють», а які - ні, можна тільки на водоймі зі спінінгом в руках. Відповідно, якщо ви на водоймі вперше, будь-яка перешкода заслуговує на увагу - два-три контрольних закидання багато часу не заберуть.
Ищите щуку перед препятствием

Отже, почнемо з найбільш великого і помітного перешкоди - завалу. На невеликій річці практично будь дерево, що впало перегороджує потік і збирає всі пливуть колоди і гілки. З часом утворюються потужні завали, іноді вони навіть не руйнуються від весняних паводків і існують роками. Нагромадження колод деколи тягнуться вздовж річки на десяток і більше метрів. Дізнатися, що відбувається всередині завалу, не представляється можливим, але, судячи з усього, всяка риба там тримається регулярно. Нам же, з точки зору можливості лову спінінгом, можуть бути цікаві верхній та нижній край цих завалів. Мій досвід лову свідчить про те, що більшість щучьіх клювань відбувається безпосередньо там, де потік входить в завал, найбільш ефективні занедбаність - максимально близько до самого краю корчів або навіть між корчами, з ризиком зачепа. Кількість щук, спійманих вище і нижче завалу, при приблизно рівній кількості закидань відрізняється у мене приблизно на порядок. Варто відзначити, що щуки, спіймані нижче завалу (те ж саме справедливо для гребель, перекатів та інших глобальних перепон), беруть, як правило, на деякому віддаленні від перешкоди, і, швидше за все, місце їх розташування пов'язано вже з якимись локальними аномаліями, а не з самою перешкодою. А ось зона клювань вище завалу знаходиться, як правило, в безпосередній близькості від нього, як показано на малюнку (див. Рис. 1). Тут і далі я не буду вказувати на схемах можливі точки розташування спінінгіста і напрямки закидання, а також давати будь-які рекомендації по вибору приманки. По-перше, кожна з цих тем гідна окремої публікації, а ми в рамках цієї статті торкнемося лише розташування активної щуки щодо перешкод на річці, а, по-друге, на реальному водоймі, на відміну від аркуша паперу, вибір місць, з яких зручно виконувати занедбаність, буває дуже обмежений. А тому - очевидно - закидати треба з тієї точки, з якої дозволяє берег, якщо є вибір - з тієї точки, з якої можливо здійснити оптимальну проводку і (або) обловити максимальний ділянку в зоні потенційної стоянки щуки. Приманку ж слід ставити ту, на яку в даному місці і в даний час найкраще клює і (або), знову ж таки, яку з даної точки можна провести оптимальним чином.

Закінчуючи тему завалів, хочу торкнутися ще однієї підміченої закономірності. У більшості випадків вхід в завал «працює», якщо в ньому є хороше перебіг. Якщо ж річка сильно подпружівается, і протягом помітно слабкіше, ніж на інших ділянках, вірогідність упіймання щуки безпосередньо вище завалу різко знижується, але при цьому доцільно буває більше часу присвятити дослідженню ділянки річки протяжністю кілька десятків метрів вище за течією.
Все ж набагато частіше, навіть на невеликих річках, що впали у воду кущі та дерева примикають до одного з берегів, і вода знаходить широкий вільний коридор. Безпосередньо нижче впав куща часто утворюється омуток, що привертає рибу. Такі омуткі дуже популярні у поплавочников. Іноді, якщо є можливість подивитися на річку з високого місця (скажімо, з моста або з обривистого берега), під затопленими кущами можна побачити скупчення різної риби, як правило, сімейства коропових. Здавалося б, і щука при такій кормовій базі повинна бути тут же, однак, як правило, занедбаність блешні в подібні омуткі не приносять бажаного результату. А ось безпосередньо вище куща, за яким утворюється омуток, щука іноді попадається з першого ж закиду.

Приблизно така ж картина спостерігається при облавліваніі різних нерівностей берегової лінії: всі закиди в цікаву, здавалося б, зону нижче перешкоди виявляються порожніми, а чи не єдиний «контрольний» заброс в малопривабливий, на перший погляд, місце безпосередньо вище миска приносить щучью покльовку.

Середня річка

На річках середнього масштабу впали у воду кущі та дерева вже не можуть перегородити всі русло. Як правило, падіння дерев у воду відбувається під час паводків, коли вода підмиває високі береги. Часто дерево, що впало розташовується під кутом до течії, вивернуті коріння залишаються при цьому на березі, а крона йде під воду, утворюючи прекрасне укриття для риби. Нижче дерева іноді утворюється дуже привабливу ділянку із зворотною течією. Спінінгом на цій ділянці можна зловити практично всі види хижої риби, котрі живуть в річці - окуня, голавля, жереха, якщо є судак - то і судака. А ось щука все ж частіше попадається не на обратку, а там, де протягом навалюється на затоплену крону. Особливо привертають зубасту хижачку подібні місця влітку, проте ігнорувати їх не варто в будь-який час року, навіть пізньої осені. Приманку слід проводити якомога ближче до гілок.
Ищите щуку перед препятствием

Часто місця стоянки активної щуки бувають прив'язані до підвищення дна. Якщо річка долає тверді породи, утворюється перекат. Про те, що щука часто тримається на збої головної струменя нижче перекату, відомо багатьом, при цьому зона вище перекату часто мимоволі ігнорується. Між тим дуже часто безпосередньо перед перекатом біля берегів утворюються невеликі приямки з відносно спокійною водою, і якщо щука на даній ділянці річки є домінуючим хижаком, вона їх може займати.

У тому випадку, якщо підвищення дна не пов'язане з подоланням корінних порід, замість перекату утворюється непримітний мілководна ділянка. На самому мілководді, в траві, тримаються дрібні щурята, а ось більш-менш пристойні екземпляри мені вдавалося ловити в тому місці, де глибокий ділянку різко переходив у мілина. За характером перебігу такі місця бувають добре помітні: навіть якщо берегова лінія відносно рівна і незмінна, основна струмінь повертає від мілководдя. У таких місцях щука виходить на полювання в теплу пору року, восени ж, коли вода охолоне, її варто тут шукати тільки в тому випадку, якщо на даній ділянці річки немає великих глибин.

Ще одне типово щучье перешкода на середніх річках - острів, що розділяє русло на два рукави. Найчастіше щуки попадалися мені в тому місці, де розділений надвоє потік води відходив від початку острівця. Як правило, щуки вибирають одну з двох проток, причому яку саме - візуально визначити складно.

Велика річка

На великій річці стоянки великої щуки бувають прив'язані до глибинного рельєфу, а більшість перешкод, які видно неозброєним оком, розташовані в береговій зоні. На глибині набагато простіше знайти зміна рельєфу, простукуючи дно джигом, ніж за якимись іншими ознаками. І все ж є типові саме для великих річок місця, які можна класифікувати як перешкоди. В першу чергу, це різке звуження русла. Взагалі, можна взяти за правило, що будь різке звуження русла річки привертає щук. На малих і середніх річках такі місця очевидні. Там, де ширина - кілька десятків метрів, дуже добре буває помітно і по береговій лінії, і по характеру потоку, як вода спрямовується в сужающийся коридорчик. Ось на вході в нього і любить влаштовувати свої засідки цікавить нас зубаста хижачка. Зона потенційної щучої стоянки невелика, обстрілюється вона декількома занедбаністю в досить вузькому секторі. Інша справа - коли ширина річки значно перевищує максимальну дальність нашого закидання. Звичайно ж, візуально оцінити зміну ширини русла і вигин берегової лінії буває нескладно, але от знайти щучью стоянку в такому місці - завдання непросте. Наведу приклад зі своєї практики, коли я просто «прогавив» одне цікаве місце, прив'язане до звуження русла великої річки, а більш досвідчений спінінгіст зловив там щуку.
Ищите щуку перед препятствием

У 2000 році на Ахтубе проходили змагання на «Кубок сезону». Саме слово «Ахтуба» у багатьох асоціюється з достатком риби, але тут був зовсім не той випадок. Район місця проведення змагань відрізнявся якраз тим, що зловити там рибу було складніше, ніж, скажімо, на підмосковній Оке. Тренування показала, що виловити що-небудь крім окунів зможуть лічені одиниці. У таких умовах одна хороша щука могла забезпечити спортсмену найвище місце в турі. Так воно і вийшло. У середині першого туру я, переходячи від одного цікавого, з моєї точки зору, ділянки, до іншого, побачив Григорія Прохорова, який зайшов далеко у воду в тому місці, де протяжний плесо різко переходив в мілководний ділянку з піщаними косами. Русло річки при цьому повертало і досить різко звужувалося. На тренуванні я на це місце не звернув особливої А більш досвідчений спінінгіст - Прохоров - досліджував цікава ділянка більш ретельно, і в результаті, зайшовши по мілководдю майже по пояс у воду, зумів знайти цікавий рельєф, а заодно і зловити щуку, яка опинилася найбільшою на тих змаганнях. Цікаво, що коли через чверть години після зустрічі з Григорієм я зустрів іншого досвідченого майстра - Насіння Шадріна, той сказав мені, що збирається перейти саме в те місце, оскільки там, за його поняттями, повинна бути щука. Коли я повідомив, що місце вже зайняте, а «чергова» щука вже спіймана, Семен дуже засмутився. Вже той факт, що відразу два найдосвідченіших винищувача щук, незалежно один від одного, примітили на річці одне і те ж місце, говорить про те, що їх вибір не випадковий, а продиктований логікою. На малих і середніх річках я завжди звертаю увагу на подібні місця, тут же просто не помітив - не вистачило досвіду для того, щоб розгледіти аналогію в збільшеному масштабі.

Іншим типовим для великих річок перешкодою є поперечна гряда. Іноді це виступ природних порід, але частіше - штучна насип. На судноплавних річках, наприклад, часто споруджують полузапруди для поглиблення фарватеру. Поперечні гряди залучають всіх хижаків, при цьому іноді діє «угода про розділ сфер впливу» - кожен вид риби полює в певному секторі. Щука воліє влаштовувати засідки перед грядою. За характером течії річки це може бути неочевидно - здається, що до гряди йде безперервний потік, а вже потім утворюються збої і обратки. Насправді у дна може бути зовсім інша картина, і перед грядою теж утворюється зона відносного тіховодья. Тут-то і слід шукати щук.

На Німані найбільш продуктивною буває лов саме на штучних полузапруд, яких там дуже багато. Так от, місцеві спінінгісти чітко з'ясували для себе, що щука частіше стоїть перед грядою, головень - на гряді, жерех - за грядою, а судак - де завгодно.

У глибинній джиговій ловлі на великих річках пошук закономірностей розташування щуки щодо перешкоди буває менш актуальне, оскільки на значних глибинах в першу чергу буває важливо виявити сама перешкода і зрозуміти, в якому горизонті зараз тримається активний хижак. І все ж на глибині щука теж часто тримається вище перешкод. При лові з човна на Волзі я помічав, що при закиданні вниз за течією щучі покльовки часто відбуваються на наступній сходинці після того, як приманка проходить корч. Знаючи це, можна взяти за правило: проходиш корч - готуйся до покльовки. Цікаво, що при закиданні перпендикулярно течією покльовки, навпаки, частіше відбуваються, коли приманка на корч не потрапляє, а проходить трохи в стороні від неї.

Але, звичайно ж, при лові на великій ріці не варто забувати і досвід лову на інших водоймах. У теплу пору року щука часто полює в прибережній зоні, і її можна виявити в місцях, подібних до тих, про які вище йшла мова в прив'язці до малим і середнім річках.

А тепер - теорія!

Як правило, однієї тільки об'єктивної інформації допитливому читачеві буває недостатньо, і часто від автора будь-якої гіпотези теоретичних обгрунтувань вимагають з більшою наполегливістю, ніж практичних підтверджень. Знаючи підхід до риболовлі певної частини наших рибалок, не сумніваюся в тому, що ряд читачів, після прочитання усього вищевикладеного, замість того, щоб просто взяти спінінг і піти на рибалку, захочуть поставити автору запитання: «А чому щука влаштовує засідки вище перешкод?» Чесно скажу: не знаю, чому. Мало того, вважаю, що для успішної риболовлі зовсім не обов'язково це знати. З практичної точки зору, просто знати, де стоїть риба, набагато важливіше, ніж розуміти, що її туди привело. І все ж ...

У процесі написання цієї статті я висловив своїй дружині думки, наведені у попередньому абзаці. Чесно кажучи, ще й трохи поскаржився на свою слабку теоретичну підготовку та погане розуміння розумових процесів, що відбуваються в щучої голові. У відповідь моя супутниця життя дуже здивувалася - мовляв, чого тут складного, - і виклала досить струнке теоретичне обгрунтування. Обгрунтування це здалося мені настільки логічним, що я, відмовившись відразу від двох своїх принципів - по можливості уникати всякий теоретичних обгрунтувань і не прислухатися до жіночих радам у всьому, що стосується риболовлі - визнав доречним привести його в кінці цієї статті.

Отже, ось теоретичне обгрунтування від Вікторії Соколової:

Активна щука стоїть на місці і атакує свою жертву із засідки. На протязі будь-яка риба стоїть проти потоку. Якби щука знаходилася нижче перешкоди, жертва, рухома за течією, потрапляла б у зону її огляду вже під великим кутом, і для атаки довелося б розгортатися, а це вимагає великих енерговитрат, а, крім того, дає жертві непогані шанси на порятунок. Відповідно, жертва, рухома проти течії, бачила б щуку першої, і воліла б уникнути зустрічі з нею. Тому щука займає позицію вище перешкоди. У цьому випадку їй потрібно затратити мінімум енергії для того, щоб зробити короткий кидок. До атаки будь-якого об'єкта, що рухається зверху, можна приготуватися заздалегідь, і вибрати точку попередження. Атакувати ж рибку, що піднімається вгору і тільки що витратили багато сил на подолання ускоряющегося у перешкоди потоку, взагалі простіше простого.

Чесно кажучи, був би щукою, сам би після таких обгрунтувань влаштовував засідки виключно вище перешкод. А ми, рибалки, напевно, просто повільно міркуємо, і тому на розуміння очевидних істин у нас йдуть роки практики ...

За матеріалами "Спортивне рибальство" Автор Олексій Соколов

Советуем также посмотреть :

 • язь
 • Ловля щуки в спеку
 • зимовий твічінг
 • Ловля щуки на спінінг
 • Як вибрати місце для лову з льоду
 • Ловля коропа на річці .
 • Ловимо великого судака
 • Ловля коропа на річці .
 • ловля щуки
 • Лов спінінгом головня .
 • Поделиться с своими друзьями ссылкой на эту новость же можна просто просто используя следующие простые коды:

  html-ссылка для простой вставки на ваш сайт или блог
  BB-ссылка для простой вставки в форум
  Прямая простая ссылка для соц сетей и сообществ
  Чтобы oставить кoментарий или oпубликувать свoй материал нужнo зарегистрирoваться.

   (гoлoсoв: 0)
  Коментарии пoсетителей[0]   прoсмотров пoка еще: [+3439]   Автор, Admin 15-04-2013, 02:19 Распечатaть на принтeре


  Инфoрмация
  Пoсетители, нахoдящиеся в группе Гости, не мoгут oставлять кoмментарии в даннoй нoвoсти.
  » Практичная скользящая насадка для фидерной ловли
  Если Вы тoлькo чтo начали лoвить фидерoм, предпoчтительнo устанoвить стандартную скoльзящую кoрмушку ...

  » Смотреть онлайн Ловля карпа матчем и фидером
  [hide][/hide]Бывают ситуации, когда рыболову очень хорошо известен водоем. Он провел на не ...

  » Что выбрать: съемные или несъемные протезы
  Чтоб так сказать остановиться на определенном варианте протезирования, нужно, вообщем то, учесть так ...

  ловля судака видео, ловля карпа фидер, ловля карпа на бойл, все о рыбалки, фильмы про рыбалку, фильмы о рыбалке, рыбалка на щуку, летняя рыбалка, сайты о рыбалке, о рыбалке всерьез, рыбалка фильмы,


  Самое интересное

  Загрузка...


  Рыбалка - этo есть самoе интереснoе и самое увлекательное наше хобби, увлечение и стиль жизни, хороший отдых. Основная цель нашего сайта – это есть поделиться нужной информацией. Вы также можете сами добавлять свои статьи или советы. Ждем вас на страницах нашео сайте. С уважением, администрация сайта http://www.ylova.net/ .


  Статистика


  Sitemap. Любая полная или перепeчатка или копированиe всей информaции, опубликованнoй на нашем сайте Ylova.net, тoлько с обязательнойи активной гипeрссылкoй http://www.ylova.net/ Fishing - this is the most interesting and exciting hobby фильмы про рыбалку, сайты о рыбалке

  фильмы о рыбалке, фильмы про рыбалку, сайты о рыбалке